Slike škole i učenika Tehničak škola, Slaovnski Brod

Tehničar za mehatroniku

Posebni ciljevi ovog obrazovnog programa su osposobljavanje učenika za obavljanje sljedećih poslova:

• Operativni rad na kompleksnoj opremi i sustavima, nadzor na vođenju složenih procesa u pogonima.
  • Projektiranje automatskih strojeva, naprava i alata (alatnice, tehnologije, inženjering), te jednostavnijih sustava opreme kao i dogradnja postojeće opreme ili sustava.
  • Održavanje i popravak složene opreme i sustava, bilo u kojoj djelatnosti (uredskoj tehnici, medicinskoj tehnici, tehničkim proizvodnim procesima, mjernoj opremi, itd.
  • Mehanotroničar treba da vlada instrukcijskom i proračunskim metodama strojara, kako bi mogao odgovoriti zahtjevima dobrog poznavanja mehanike uređaja. Potrebno je dobro poznavanje pneumatskih, hidrauličkih i električkih pogona, principima rada konstrukcija, shema.
  • Mora poznavati principe mjerenja i mjerne uređaje, poznavati osjetila (senzore) za različite zahtjeve i uvjete rada, načine na kojim rade senzori, njihove karakteristike.
  • Mehanotroničar mora poznavati principe upravljanja, rad s računalom, te znati unijeti pokrenuti potrebne programe, otkloniti nastale greške, te programski realizirati dodatne zahtjeve procesa.
  • Mehatroničaru potrebna je vještina dobrog lemljenja, montažnih poslova raznih vrsta (posebno u preciznoj mehanici), preciznog mjerenja, vještina rada s računalom, kao i vještine u sl. poslovima.